banner

Zalety kotłów na pellet

Być może stoisz przed koniecznością wyboru sposobu ogrzewania do swojego domu i chcesz poznać zalety kotłów na pellet. Taka potrzeba zachodzi przy budowie nowego budynku albo w sytuacji modernizacji istniejącej kotłowni i wymianie starego kotła, który nie spełnia wymogów ekologicznych oraz, kiedy jego obsługa jest bardzo czasochłonna. Przyjrzyjmy się dokładniej nowoczesnym i bardzo popularnym automatycznym piecom na pellet.

Pellet drzewny jest skompresowanym granulatem pozyskiwanym z odpadów drzewnych – trocin. Może pochodzić z różnego rodzaju drzew, gałęzi i pozostałości po obróbce drewna. Stosowany jest szeroko przy ogrzewaniu gospodarstwach domowych ze względu na jego liczne zalety i korzyści. To ekologiczne paliwo w połączeniu z nowoczesnym kotłem pelletowym tworzy bardzo opłacalne rozwiązanie. Oto główne zalety ogrzewania budynków za pomocą kotła pelletowego:

  • Bezobsługowość – załadunek paliwa. Nowoczesne kotły wyposażone są w podajniki, które w automatyczny sposób podają paliwo do kotła. Oznacza to brak konieczności ręcznego dorzucania paliwa nawet kilka razy w ciągu doby.
  • Bezobsługowość – czyszczenie kotła. Najlepsze kotły peletowe na rynku wyposażone są w automatyczne systemy czyszczące zarówno wymiennik kotła, jak również palnik (palenisko), na którym zachodzi proces spalania pelletu. Ta funkcja znacznie podnosi komfort użytkowania urządzenia. Zastosowanie wymienionych systemów gwarantuje również sprawne działanie elementów takich, jak palnik, kanały spalinowe, wymiennik oraz ruszt.
  • Ekonomia. Koszty ogrzewania pelletem są mniejsze niż koszty ogrzewania np. węglem z powodu tego, że nowoczesne sterowniki zarządzające pracą kotłów pelletowych minimalizują zużycie paliwa. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na kocioł pelletowy, co może odciążyć finansowo niejedno gospodarstwo domowe.
  • Łatwe składowanie i czystość. Pellet drzewny sprzedawany jest w workach o różnej pojemności. Nie ma potrzeby składowania paliwa luzem, a sam opał nie pyli i nie brudzi pomieszczenia. Dodatkowo, po spaleniu pozostaje bardzo niewiele popiołu.
  • Bezpieczeństwo użytkowania. Kotły na pellet wyposażone są w systemy przeciwpożarowe oraz zawory bezpieczeństwa.
  • Ekologia. W wyniku spalania pelletu w nowoczesnym kotle do powietrza dostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji niż w przypadku kotłów węglowych.
  • Zgodność z normami. Nowoczesne kotły na pellet spełniają surowe europejskie normy ekologiczne oraz normy bezpieczeństwa. Oznacza to inwestycję na długie lata bez konieczności wymiany urządzenia.

Połączenie wysokiego komfortu użytkowania, niskich kosztów eksploatacji oraz ekologii, sprawia, że zalety te czynią kotły pelletowe jednym z najkorzystniejszych źródeł ciepła dla domów jednorodzinnych.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami