Zakup kotła na pelet. Na co zwrócić uwagę? Kiedy można otrzymać dofinansowanie na wymianę?
Kotły na pelet to bardzo ekologiczne rozwiązanie służące do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz innych pomieszczeń. Zapobiegają powstawaniu smogu, a ich wymiana dofinansowywana jest z projektu „Czyste powietrze” .Kotły na pelet są wygodne w użytkowaniu i w przeciwieństwie do kotłów węglowych pozwalają na zachowanie czystości w kotłowni, bez obecności uciążliwego pyłu. Dodatkowo, kotły marki Pellux są w pełni zautomatyzowane, co zwalnia nas z konieczności ciągłego czuwania nad temperaturą w domu. Wystarczy odpowiednio ustawić sterownik i zakupić pelet o odpowiedniej kaloryczności. Pelety sprzedawane są w bardzo atrakcyjnych cenach i nie ma problemu z ich dostępnością.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Stale pogarszający się stan powietrza w kraju, skłania nas do zastanowienia się nad ekologicznym wyborem kotła. Zakup urządzenia do ogrzewania domu wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości do kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę dokonując zakupu. Podpowiadamy, co zrobić, aby dokonać dobrego wyboru i uniknąć niemiłego zaskoczenia:
- dobierz kocioł, którego parametry energetyczne pozwolą na ogrzanie przewidywanego przez Ciebie metrażu,
- kupuj pelet tylko od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość oraz kaloryczność swoich produktów, przygotuj miejsce do składowania peletu,
- zadbaj o to, aby mieć kontakt do dobrego serwisanta w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.
Kiedy można otrzymać dofinansowanie na wymianę kotła
W każdym województwie można starać się o dofinansowanie kotła w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie jest udzielane w formie bezzwrotnej dotacji na wymianę kotła węglowego na ekologiczne źródło ciepła. W celu jej otrzymania należy złożyć wniosek w WFOŚiGW bądź urzędzie gminy. Po otrzymaniu, pozytywnej decyzji, możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów od 30 do 90% w zależności od dochodów wnioskodawcy. W tym celu należy zatrzymać wszelkie faktury, aby przedstawić je w urzędzie. Program przewiduje dofinansowanie między innymi:
- wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła,
- docieplenie przegród budynku,
- wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.