banner

Z jakimi kosztami wiąże się wymiana pieca?

Koszty wymiany i montażu pieca na nowy mogą znacznie się różnić, w zależności od wielkości całej instalacji oraz typu wybranego urządzenia grzewczego. Jakie są ceny? Czy warto zdecydować się na wymianę pieca? Jak otrzymać dofinansowanie na ten cel?

Koszty wymiany pieca

Przy obliczaniu kosztów wymiany pieca na nowy kluczowe okaże się wybrane źródło ciepła. Różne typy instalacji wiążą się z odmiennymi kosztami montażu. To jednak nie wszystko. Istotne okażą się także inne czynniki – np. charakterystyka cieplna budynku oraz jego metraż. Oczywiście, można także ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieca, które znacznie obniży koszta instalacji. Jednak, ile to kosztuje w praktyce? Koszta montażu np. kotła na pelet wahają się od około 1500 do 2500 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt zakupu samego urządzenia (od kilku do nawet kilkunastu tysięcy) oraz niezbędnego wyposażenia kotłowni. Jak widać, nie są to niskie koszta, jednak warto wspomnieć, że w przypadku otrzymania dofinansowania będą one o wiele mniej dotkliwe dla budżetu. 

Jak otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca?

Aby uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca na nowe źródło ciepła i skorzystać z programu Czyste Powietrze, konieczne jest złożenie wniosku we wskazanym w przypadku konkretnego miejsca zamieszkania Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Stosowny formularz można również wypełnić on-line. Jest on dostępny na stronie rządowej. Warunkiem podstawowym ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieca okazuje się wymiana starego urządzenia grzewczego na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, które będzie spełniać wymagania określone w programie. W zależności od gminy oraz wyboru urządzenia grzewczego dofinansowanie nowego pieca może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami