banner

Termomodernizacja budynku. Na czym to polega?

Termomodernizacja budynku to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła i poprawę komfortu termicznego przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów ogrzewania. Dotyczy to przede wszystkim budynków, które ze względu na swój wiek lub stan techniczny nie spełniają współczesnych standardów. Kiedyś przepisy nie były tak rygorystyczne, dlatego też bardzo wiele domów kilkudziesięcio-, a nawet kilkunastoletnich wykazuje poważne problemy termiczne. W konsekwencji nie zapewniają one optymalnych warunków cieplnych mieszkańcom, stanowiąc przy tym spore obciążenie dla domowego budżetu. W takich właśnie przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się właśnie termomodernizacja budynku.

 

 Odpowiednie ocieplenie budynku

 

Termomodernizacja budynku polega tak naprawdę na remoncie domu (tak też ujęta jest w prawie budowlanym), skupiającym się przede wszystkim na wprowadzeniu zmian, które zmniejszą “ucieczkę” ciepła i zapewnia wydajniejsze oraz oszczędniejsze ogrzewanie wnętrz i wody użytkowej. Nadmierna ucieczka ciepła to główny powód dużego zużycia energii grzewczej, a więc i wysokich rachunków za ogrzewanie. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednia izolacja budynku, w tym ścian zewnętrznych, okien, dachu, podłóg na gruncie.

Z tego też powodu pierwszymi pracami, jakie trzeba wykonać w ramach tego przedsięwzięcia, jest ocieplenie budynku, obejmujące:

  • zastosowanie dodatkowej termoizolacji ścian zewnętrznych budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • ocieplenie dachu lub stropodachu,
  • ocieplenie podłogi przy gruncie.

Niekiedy zamiast całego domu, izoluje się wyłącznie miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła, najczęściej m.in. stropodachy, balkony, stropy między piwnicą a parterem. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy właściciele nie posiadają wystarczających funduszy na termomodernizację. Niemniej najlepsze rezultaty można osiągnąć wówczas, gdy ocieplony zostanie cały dom.

 

 Modernizacja instalacji wewnętrznych

 

Kolejny etap prac z zakresu termomodernizacji budynku dotyczy zastosowanych w nim instalacji wewnętrznych. W tym przypadku najczęściej istnieje konieczność modernizacji lub wymiany systemu grzewczego. Jest to idealna okazja do tego, aby zdecydować się na zastosowanie wydajnego kotła, który przyczyni się nie tylko do lepszego komfortu cieplnego, ale również zapewni łatwość obsługi oraz będzie emitował znacznie mniej szkodliwych substancji. Na uwagę zasługują przede wszystkim nowoczesne
 kotły na pellet, które znaleźć można w naszej ofercie. Są to ekologiczne urządzenia najwyższej klasy. Szczególnie polecamy kotły klasy 5, z certyfikatem Ecodesign, które cechują się najwyższą jakością i sprawnością.

 

 

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami