banner

Program Czyste Powietrze – kto może skorzystać?

Wymiana starych źródeł ciepła na nowsze i bardziej ekologiczne wiąże się z dużą inwestycją finansową. Niestety, nie każdy dysponuje budżetem pozwalającym przeprowadzić termomodernizację na własną rękę. W takich przypadkach z pomocą przychodzi Program Czyste Powietrze, w ramach którego można starać się o dofinansowanie sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na czym polega Program Czyste Powietrze?

Czyste Powietrze to program, który ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez nieefektywne i przestarzałe źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych. W ramach usługi można uzyskać dofinansowanie na:

  • wymianę starego pieca na ekologiczne źródła ciepła;
  • instalację centralnego ogrzewania;
  • mikroinstalację fotowoltaiczną;
  • ocieplenie budynku mieszkalnego;
  • wymianę drzwi i okien.

Dotacją objęte są zarówno projekty w trakcie realizacji, jak i te dopiero planowane oraz już ukończone. Pamiętaj przy tym, że rozliczenie uwzględnia koszty poniesione maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. O dofinansowanie na wymianę pieca może starać się każda osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, której roczny dochód nie przekracza 100 000 zł.

Jak skorzystać z dofinansowania na wymianę pieca?

Jeśli chcesz wziąć udział w programie i otrzymać dofinansowanie, możesz wypełnić formularz online dostępny na stronie rządowej lub złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Podstawowym warunkiem otrzymania dotacji jest wymiana starego urządzenia grzewczego na nowsze źródło ciepła. Może to być np. ekologiczny kocioł na pellet, który stanowi doskonałą alternatywę dla wysokoemisyjnego węgla. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego urządzenia, upewnij się, że spełnia ono wymogi Programu Czyste Powietrze.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami