Pellet czy ekogroszek?
Zakup kotła to spory stres. Biorąc pod uwagę surowe normy środowiskowe emisyjności CO2 do atmosfery, zwykle wybór leży między kotłem na ekogroszek a pelletem. Logika podpowiada, że skoro z roku na rok coraz więcej mówi się o biopaliwach i alternatywnych sposobach na ogrzanie domów — wybór jest jeden. Czy kocioł na pellet do dobry wybór?
Dlaczego tak ważna jest kaloryczność?
Wśród kotłów na paliwo stałe ze względu na wygodę użytkowania dużą popularnością cieszą obecnie kotły na ekogroszek oraz pellet. Te pierwsze, dotyczą paliw kopalnego powstałego ze starannie wyselekcjonowanego węgla, są stosunkowo mało emisyjne i tym samym bezpieczniejsze dla środowiska. Pellet zaś to tzw. biopaliwo powstałe ze sprasowanego pod wysokim ciśnieniem, w odpowiednich warunkach termicznych (celem maksymalnego odparowania wody) słomy (biomasy), trocin, drewna, pędów wierzby energetycznej — zaliczane jest do tzw. paliw odnawialnych, powstałych głównie z odpadów i pozostałości z produkcji rolnej i konkretnych gałęzi przemysłu.
Czy pellet może się opłacać?
Opłacalność określonego rodzaju paliwa wiąże się z jego kalorycznością. Choć kaloryczność, węgla, ekogroszku jest wyższa, nie oznacza wcale, że pellet jest gorszy. Nowoczesne kotły na pellet potrafią w tym obszarze znacznie zwiększyć wydajność opałową pelletu, co w konsekwencji prowadzi do znacznych oszczędności w kieszeni użytkowników i co ważniejsze znacznie mniejszego zanieczyszczenia środowiska. W porównaniu z ekogroszkiem z 1 tony ekogroszku otrzymuje się 150 kg popiołu, a z 1 tony pelletu jedynie 5 kg, co przy jego kaloryczności rzędu 18-20 MJ/kg i wysokiej efektywności spalania daje bardzo sporą przewagę w kosztach jego zakupu w skali roku względem innych rodzajów paliw. Gdy porównamy inne typy paliw stałych, ogrzewanie biopaliwami będzie korzystniejsze, pod warunkiem postawienia na wysokiej klasy nowoczesne kotły grzewcze najnowszej generacji oraz pellet z wysokiej półki o wilgotności między 8-10%.