O pellecie słów kilka
Pellet jest wydajną i ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych materiałów opałowych. Jest paliwem odnawialnym, powstającym w 100% z naturalnych surowców – sprasowanych trocin powstających w trakcie obróbki drewna.
Gotowy pellet przyjmuje postać granulatu o średnicy 6-10mm i długości do kilku centymetrów. O atrakcyjności pelletu jako paliwa opałowego decyduje zerowy bilans CO2, niska zawartość wilgoci (8-12%) oraz popiołu (0,5-1,5%), który dodatkowo może być wykorzystany jako naturalny nawóz!
Wygoda użytkowania
Pellet jest nie tylko wydajny, ale także łatwy w transporcie i magazynowaniu. Oferowany jest najczęściej w 15-kilogramowych workach, dzięki czemu załadunek paliwa do urządzenia nie sprawia trudności, a także nie wymaga składowania w specjalnym pomieszczeniu.
Samo użytkowanie kotła pelletowego jest wyjątkowo łatwe. Wszystkie procesy związane z obsługą są zautomatyzowane, dzięki czemu zasilanie nim instalacji grzewczych nie wymaga wysiłku. Nowoczesne kotły na pellet wyposażone są w termostat oraz funkcję automatycznego zapłonu. W pełni zautomatyzowane jest również wygaszanie kotła, a także czyszczenie rusztu palnika i wymiennika kotła.
Problemów nie przysparza również zaopatrywanie pieca. Kotły pelletowe posiadają zbiorniki o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, a taka ilość paliwa może zapewnić nieprzerwaną pracę urządzenia od kilku dni do tygodnia. Zbiorniki z podajnikiem automatycznie dozują kolejne dawki opału, co gwarantuje maksymalną wygodę użytkowania pieca. Manualna obsługa kotła sprowadza się zatem do uzupełniania zbiornika i sporadycznego usuwania popiołu z szuflady.
Jakość a efektywność
Ze względu na właściwości energetyczne pellet zyskuje coraz większą popularność i uważany jest za najbardziej efektywne źródło energii. Dostępny na rynku pellet może różnić się jakością, która wynika przede wszystkim z rodzaju użytego surowca oraz procesu produkcyjnego. Tylko najwyższa jakość produktu daje nam gwarancję wysokiej kaloryczności i niskiej emisji spalin. Oznacza to, że im słabszy jakościowo pellet, tym więcej ilościowo musimy go zużyć, aby ogrzać ten sam metraż. Przy dłuższym użytkowaniu nie jest on najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Należy również pamiętać, że jakość pelletu wpływa decydująco na sprawność kotła i jego eksploatację. Zła jakość paliwa może zwiększyć awaryjność urządzenia oraz skrócić jego żywotność.
Wykorzystanie dobrego jakościowo pelletu wiąże się z realnymi oszczędnościami, a także z ochroną środowiska i własnego zdrowia. Decydując się na kupno pelletu wybierajmy sprawdzone źródło, gdzie jesteśmy w stanie uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat produktu. Warto pamiętać, że aktualnie gwarancją najwyższej jakości są certyfikaty EN Plus oraz DIN Plus.