banner

O czym pamiętać w czasie pierwszego uruchomienia kotła?

Pierwsze uruchomienie pieca jest ważniejsze, niż mogłoby się zdawać. To właśnie od tej procedury zależy bezpieczeństwo domowników, a także późniejsze sprawne działanie i serwis instalacji. O czym należy pamiętać przed pierwszym uruchomieniem urządzenia grzewczego?  

Czy można samodzielnie uruchomić kocioł po raz pierwszy?

Pierwsze uruchomienie pieca powinno zostać wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Wykwalifikowany instalator przeprowadzi całą procedurę zgodnie z założeniami producenta, a także biorąc pod uwagę zasady bezpieczeństwa. Pierwsze uruchomienie może wyglądać inaczej, w zależności od wybranego modelu urządzenia grzewczego. Przykład? Piec zasypowy uruchamia się o wiele prościej, niż kocioł na pellet z podajnikiem. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od typu urządzenia, nie powinno się przeprowadzać tej procedury na własną rękę. Kompetentny instalator jest w stanie ustawić parametry pieca tak, aby działał on bez żadnych zarzutów.

Jak wygląda pierwsze uruchomienie kotła?

Do głównych zadań instalatora należy przede wszystkim podłączenie urządzeń zewnętrznych oraz sprawdzenie poprawności działania pieca. Konieczne jest także ustawienie prawidłowych parametrów spalania i ogrzewania. W przypadku niektórych urządzeń, na przykład pieca na pellet, przydatne może okazać się zmierzenie wydajności podajnika. Bez tego ustawienie prawidłowych parametrów pracy może być utrudnione. Uruchomienie pieca po raz pierwszy powinno zawsze odbywać się w obecności użytkownika. Instalator ma obowiązek przeszkolić go z ogólnych zasad działania oraz obsługi urządzenia. Użytkownik potwierdza odbycie szkolenia podpisem w karcie gwarancyjnej. Przed wezwaniem instalatora, do kotła powinna zostać poprowadzona automatyk. Musi być on także podłączony hydraulicznie.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami