banner

Kotły pelletowe, a ekologiczne ogrzewanie

Kotły pelletowe, dzięki właściwościom paliwa, którym są zasilane, stały się synonimem ekologicznego ogrzewania. Są efektywne, ekologiczne i niemal bezobsługowe, a ich sprawność sięga do 92%.

Co więcej, podczas spalania biomasy, jaką jest pellet, bilans emisji zanieczyszczeń jest zerowy. Granulaty o niewielkiej średnicy transportowane są z zasobnika pelletu do palnika przez podajnik ślimakowy.

Jak działa kocioł?

Kotły pelletowe montowane są w zestawie z zasobnikiem na pellet, którego pojemność umożliwia bezobsługową pracę przez około tydzień.

Ich konstrukcja jest dość prosta: palnik posiada ruchomy, samoczyszczący ruszt, natomiast od góry wsypywane jest paliwo z automatycznego podajnika ślimakowego. Powietrze, niezbędne do procesu spalania, dostarczane jest poprzez wentylator umieszczony w palniku. Wspomaga on przepływ oraz wydmuch spalin do komina i poprawia ich dopalanie w komorze spalania.

Co warto wiedzieć?

Kotły pelletowe są tak popularne, między innymi dlatego, że nie wymagają ręcznego rozpalania. Za pracę kotła odpowiada automatyka. Po spadku temperatury wody w kotle, dzięki zamontowanej w palniku grzałce elektrycznej, następuje zapłon pelletu i kocioł przechodzi w tryb pracy.

Omawiane urządzenia cechują się wyjątkową sprawnością, dzięki czemu są ekologiczne oraz oszczędne. Wykorzystują bowiem w sposób maksymalny spalane paliwo.

Kolejną zaletą kotłów pelletowych jest łatwość zachowania kotłowni w czystości, powodowana niewielką ilością otrzymywanego, biodegradowalnego popiołu. Dodatkowo, pellet przechowywany jest w szczelnych workach, a granulat nie pozostawia zanieczyszczeń, tylko przyjemny zapach drewna.

Najnowocześniejsze modele kotłów na pellet posiadają intuicyjny sterownik, z dotykowym regulatorem. Pozwala on na zarządzanie pracą kotła oraz elementami instalacji grzewczej zdalnie za pomocą tabletu lub smartfonu.

Ze względu na różne moce kotłów, zawsze dobierzemy idealne rozwiązanie do ekologicznego ogrzania naszego domu, bez względu na jego powierzchnię.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami