banner

Kiedy warto rozważyć wymianę kotła i jak uzyskać dofinansowanie?

Wymiana starego kotła na nowszy to nie zawsze łatwa decyzja, lecz często niezbędna, byśmy mogli zapewnić sobie bezawaryjny i bezpieczny system grzewczy. Jeśli  postawisz na nowoczesne urządzenie, możesz nie tylko sporo zaoszczędzić i uzyskać znacznie wyższy komfort użytkowania, ale również ograniczyć negatywny wpływ na  środowisko naturalne.

W tym artykule podpowiemy, kiedy warto zdecydować się na nowy kocioł oraz w jaki sposób zyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego.

5 głównych powodów, dla których warto wymienić stary kocioł na nowy

  1. Gdy kocioł jest już stary, mocno wyeksploatowany, pojawiają się objawy rdzy i coraz częściej musisz go naprawiać. Aby mieć pewność, że kocioł wymaga wymiany, warto poddać go rzetelnej ocenie technicznej. Może się okazać, ze urządzenie nie będzie pracowało sprawnie i wydajnie bez poniesienia znacznych kosztów naprawy, które można zainwestować w zakup nowego.
  2. Gdy sprawność kotła jest zbyt niska. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Dzieje się tak często, gdy kocioł jest zbyt duży w stosunku do naszego zapotrzebowania. W konsekwencji pracuje mniej efektywnie i spala więcej paliwa, a więc jest też droższy w eksploatacji. Warto więc porozmawiać z fachowcem, który podpowie, jaki rodzaj kotła sprawdzi się najlepiej w twoim domu.
  3. Jeśli wydajesz zbyt dużo środków na zakup paliwa. Większość kotłów o przestarzałej konstrukcji zużywa bardzo wiele paliwa. Dodatkowo są niezwykle uciążliwe w obsłudze. Nowoczesne kotły działają zdecydowanie wydajniej, a wiele modeli jest praktycznie bezobsługowa. Jeżeli więc chcesz oszczędzić czas i pieniądze, zastanów się nad wymianą kotła na nowy.
  4. Kiedy planujesz termomodernizację domu, warto zmodernizować albo wymienić instalację grzewczą na nową, bardziej wydajną i energooszczędną, która będzie dostosowana do nowych warunków i naszych potrzeb.
  5. Jeśli nie są ci obojętne kwestie ekologii i chcesz ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne, koniecznie zmień swojego starego “kopciucha” na nowy, ekologiczny i łatwy w obsłudze kocioł grzewczy.

Dofinansowanie na wymianę kotła na nowy

Osoby planujące wymianę starego kotła na nowy, mogą ubiegać się o dofinansowanie, które pomoże zrealizować inwestycję. Głównym celem tego rodzaju programów jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają w dużej mierze przez ogrzewanie domów przestarzałymi kotłami oraz niskiej jakości paliwem. Przykładem może być przede wszystkim Program Czyste Powietrze.

Oprócz tego nasza firma zapewnia klientom dotację w wysokości 2000 zł na nowoczesne kotły peletowe marki PELLUX (modele: PELLUX COMPACT TOUCH, PELLUX 100 TOUCH, PELLUX 200 TOUCH). Z dotacji można skorzystać jeszcze do 30 listopada i można ją łączyć ze wsparciem rządowym w ramach Programu Czyste Powietrze.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami