Jakie zalety ma kocioł na pellet z certyfikatem Ecodesign?
W połowie roku 2018 weszło w życie prawo zakazujące sprzedaży kotłów na pellet klasy niższej niż 5. Chodziło oczywiście o względy ekologiczne, ponieważ kotły niższych klas emitują do środowiska kilka razy większą ilość substancji szkodliwych. Ale nie był to koniec nowych regulacji. Już dwa lata później pojawiła się unijna dyrektywa Ecodesign, która jeszcze bardziej szczegółowo i restrykcyjnie podchodzi do kwestii zanieczyszczeń.
Unijny certyfikat Ecodesign przyznawany jest przez akredytowane laboratoria, specjalizujące się w badaniu urządzeń grzewczych. Otrzymać go mogą wyłącznie kotły o najwyższym poziomie sprawności i najniższym poziomie emisji substancji szkodliwych, takich jak tlenek azotu. Istotna jest również sezonowa efektywność energetyczna, czyli średnia sprawność użytkowa pomiędzy mocą nominalną a obniżoną. Dla kotłów na pellet o mocy do 20 kW nie może być ona niższa niż 75 procent.
Zalety kotłów z certyfikatem Ecodesign
Nie jest więc tak, że każdy kocioł 5, czyli najwyższej klasy, automatycznie otrzymuje certyfikat Ecodesign. Ale czy warto na certyfikat ten zwracać uwagę? Z całą pewnością – warto! Oznaczone nim kotły posiadają bowiem szereg atutów. O ograniczeniu zanieczyszczeń już wspomnieliśmy, tak jak i o najwyższej sprawności (która przekłada się na niższe koszty eksploatacji – nawet o 25 procent!). Dodatkowo, od 1 stycznia 2020 roku, został wprowadzony zakaz sprzedaży kotłów bez certyfikatu Ecodesign. Co jeszcze?
Kolejną zaletą kotłów na pellet z certyfikatem Ecodesign jest to, że są niemal bezobsługowe. Nie trzeba na bieżąco nadzorować procesu spalania. Rozpalamy kocioł na początku sezonu, a potem tylko raz na kilka dni uzupełniamy opał w automatycznym podajniku i usuwamy popiół oraz sadzę. Temperaturę regulujemy za pomocą nowoczesnego termostatu, nie ruszając się z salonu czy sypialni. Nie bez znaczenia jest również to, że jeśli zdecydujemy się na taki kocioł, możemy ubiegać się o dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.