Jakie awarie kotłów na pellet zdarzają się najczęściej?
Kotły na pellet są coraz częściej wykorzystywane jako źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych. Mogą być stosowane również w budynkach wielorodzinnych, a nawet zakładach przemysłowych, usługowych czy obiektach użyteczności publicznej. Są to urządzenia wydajne, łatwe w obsłudze i ekologiczne.
Z zasady dobrej jakości kotły na pellet są mało awaryjne. Wiele problemów, jakie użytkownicy mają z tymi urządzeniami, wynika z błędnej obsługi. Aby ich uniknąć, trzeba „oswoić” się z urządzeniem, dokładnie je poznać i nauczyć się jego prawidłowej eksploatacji. W ten sposób można skutecznie uniknąć wielu awarii czy nieprawidłowości w jego działaniu.
Przede wszystkim wybierz dobrej jakości kocioł
Aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, warto zacząć od wyboru odpowiedniego kotła. Jest to inwestycja na lata, która będzie miała bezpośredni wpływ nie tylko na komfort cieplny w domu, ale również na koszty związane z ogrzewaniem. Zastanów się więc nad optymalną mocą nominalną urządzenia adekwatną do powierzchni użytkowej obiektu. Zwracaj uwagę na urządzenia wysokiej jakości, które objęte są przynajmniej 5-letnią gwarancją. Na szczególną uwagę zasługują kotły klasy 5, z certyfikatem Ecodesign, które wyróżniają się wysoką jakością i sprawnością.
Tego rodzaju kotły na pellet znajdziesz w naszej ofercie. Nasza firma NIBE-BIAWAR specjalizuje się w produkcji niezawodnych systemów c.o. Oferujemy naszym klientom zaawansowane technologicznie urządzenia, które zapewniają maksymalny komfort użytkowania i bezawaryjność przez wiele lat.
Awarie kotłów na pellet, których można uniknąć
Wielu klientów skarży się przede wszystkim na problemy ze sterowaniem. Najczęściej nie wynikają one z awarii, lecz nieumiejętności użytkowników, którzy „eksperymentują” z rozmaitymi ustawieniami na sterowniku, np. w celu ograniczenia ilości spalanego paliwa. Tymczasem tego rodzaju praktyki nie zawsze są uzasadnione. W nowoczesnych kotłach na pellt procesy takie jak podawanie paliwa, kontrola spalania oraz sterowanie instalacją grzewczą przebiegają automatycznie. Podczas instalacji parametry sterowania są dostosowywane do zapotrzebowania energetycznego danego budynku oraz rodzaju spalanego pelletu. Taka adaptacja kotła przez wyspecjalizowanego instalatora jest wystarczająca, aby wykorzystać potencjał grzewczy urządzenia. Późniejsza ingerencja, szczególnie jeśli użytkownik nie do końca wie, jak jej dokonać, nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Kolejnym problemem może być przegrzewanie się podajnika. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, w tym m.in. brak wentylacji nawiewnej i wywiewnej w kotłowni, brak ciągu kominowego, zapchany palnik lub niewyczyszczony kocioł. Do przyczyn zaliczamy też złe ustawienie kotła.