banner

Jak zmodernizować kotłownię?

Powodów, dla których warto podjąć modernizację kotłowni jest wiele. Może to być generalny remont domu, chęć przejścia na zupełnie inny system ogrzewania czy trwałe uszkodzenie funkcji dotychczasowej instalacji. Niezależnie od przyczyn decyzji o unowocześnieniu dotychczasowych rozwiązań grzewczych, należy zgłębić temat i wiedzieć na jakich elementach trzeba się skupić podczas całego przedsięwzięcia. W jaki zatem sposób dokonać modernizacji kotłowni? Zapraszamy do lektury naszego poradnika. 

Kiedy należy przeprowadzić modernizację kotłowni? 

Jak już wspominaliśmy powodów decyzji o unowocześnieniu dotychczasowego systemu ogrzewania może być kilka. W jednym przypadku jest to po prostu konieczne (przepisy prawa, poważna awaria), a w innych wskazane i podyktowane, np. troską o środowisko naturalne. Do najważniejszych powodów, dla którym najczęściej podejmuje się taką decyzję jest chęć zmiany funkcji poszczególnych powierzchni, problem związany z wielkością ogrzewanej przestrzeni, całkowita zmiana dotychczasowego systemu grzewczego, uwzględniająca, np. stosowanie innego paliwa, generalny remont domu czy wreszcie względy ekonomiczne podyktowane chęcią zmniejszenia strat ciepła oraz zwiększenia komfortu użytkowania systemu grzewczego.

Najważniejsze zagadnienia techniczne związane z modernizacją systemu grzewczego

Decydując się na zmiany w dotychczasowym systemie grzewczym, najlepiej zasięgnąć fachowej porady u specjalisty. Istnieje bowiem wiele czynników technicznych, które determinują wybór konkretnych rozwiązań. Mamy tu na myśli przede wszystkim rozmiary kotłowni: jej powierzchnię, wysokość i kubaturę. Od tego zależy bowiem chociażby wybór kotła. Kluczowe pytanie, jakie należy sobie zadać przed przystąpieniem do modernizacji kotłowni brzmi – czy kotłownię, którą dysponujemy można dostosować do nowego źródła ogrzewania? Dlatego zanim dokonasz wyboru konkretnego urządzenia, sprawdź wymagania dotyczące jego montażu.

Rodzaj nowego pieca a zmiany w kotłowni

Wszelkie zmiany podejmowane w kotłowni są zależne przede wszystkim od rodzaju nowego kotła oraz od tego czy wymieniamy całą instalację z grzejnikami. Wiele zależy także od rodzaju paliwa na jaki się zdecydujesz. Jeśli wybierzesz np. nowoczesny kocioł na pellet, musisz pamiętać o wygospodarowaniu przestrzeni na przechowywanie zapasu opału. Jeśli w kotłowni ma być zamontowany bojler na ciepłą wodę, należy to uwzględnić w planowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji. Czasami zdarza się również tak, że modernizacja kotłowni wiąże się także ze zmianą instalacji elektrycznej i nowym rozmieszczeniem oświetlenia i kontaktów. Warto także pomyśleć o wykafelkowaniu podłóg, co będzie miało wpływa na utrzymanie czystości w pomieszczeniu.

Wszelkie zmiany w kotłowni są zależne od wielu czynników. Powinny być jednak zawsze podyktowane konkretnymi potrzebami, zwiększeniem komfortu użytkowania, względami estetycznymi, przy jednoczesnym uwzględnieniu aktualnych możliwości technicznych pomieszczenia, jakim dysponujemy.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami