banner

Jak wygląda montaż kotła na pellet?

Kotły na pellet to coraz popularniejsze rozwiązanie, które zachęca nas swoją ekonomicznością i przyjaznością dla środowiska naturalnego. Niektórzy idą jednak o krok dalej i uważają, że ich nowoczesna forma pozwala na samodzielnie przeprowadzenie montażu. Nie jest to jednak prawda. Warto pamiętać, że każdy montaż urządzenia grzewczego powinien zostać przeprowadzony przez fachowców, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie. O naszym bezpieczeństwie decydują przecież nawet drobne detale. Jak więc powinien wyglądać montaż kotła na pellet? I na co warto zwrócić uwagę? Na pytania te odpowiadamy w naszym wpisie.

Po pierwsze, odpowiednia lokalizacja

Przed przeprowadzeniem właściwego montażu bardzo ważne jest wyznaczenie odpowiedniej przestrzeni, która spełnia wymagania zapisane w polskim prawie. Trzymanie się tych wytycznym jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o naszym bezpieczeństwie i komforcie użytkowania. Kotły na pellet wyróżniają się przecież sporymi rozmiarami (szerokość od 50 cm do 70 cm i głębokość od 110 cm do 170 cm) i posiadają dodatkowe elementy, takie jak zasobnik z podajnikiem.

Kotły na pellet do 25 kW muszą być zlokalizowane w wydzielonej przestrzeni, najlepiej w układzie centralnym od ogrzewanych pomieszczeń. Dodatkowo na podłodze powinien znajdować się materiał niepalny lub obicie blachą grubości 0,7 mm z zachowaniem co najmniej 50 cm odległości od obrysu kotła. Warto także pamiętać, że:

 • przestrzeń między tyłem kotła a przegrodą musi wynosić co najmniej 70 cm,
 • przestrzeń między bokiem kotła a ścianą musi wynosić co najmniej 100 cm,
 • przestrzeń między przodem kotła a ścianą musi wynosić co najmniej 200 cm,
 • zalecana wysokość kotłowni to minimum 220 cm.

W przypadku urządzeń powyżej 25 kW należy pamiętać, że kocioł może być zamontowany i wykorzystywany tylko jeśli:

 • zachowany jest odstęp z przodu o 0,5 większy od długości urządzenia,
 • zachowany jest odstęp z tyłu wynoszący co najmniej 0,7 m,
 • w przypadku kotłów wyposażonych w poziome kanały konwekcyjne z możliwością czyszczenia tylko od tyłu odstęp musi być o 0,5 m większy od długości urządzenia,
 • odstęp po bokach powinien wynosić co najmniej jeden metr,
 • wysokość pomieszczenia musi przekraczać podwójną wysokość urządzenia (przy czym nie może być niższa niż 2,5 m).

Jak wygląda montaż kotła na pellet?

Kiedy już wyznaczymy odpowiednie miejsce, możemy przystąpić do właściwego montażu kotła na pellet. Główne etapy tego procesu to m.in. podłączenie do przewodu dymowego i do instalacji grzewczej, montaż naczynia wzbiorczego w najwyższym punkcie instalacji, podłączenie sterownika oraz pozostałych elementów instalacji wraz z jej odpowietrzeniem. Ważnym, chociaż niekiedy niesłusznie pomijanym etapem jest również pierwszy rozruch i sprawdzenie, czy cała instalacja działa według najwyższych standardów.

Duże znaczenie ma sposób i jakość połączenia kotła z kominem. Łączenie to decyduje o efektywnym działaniu całej instalacji, a także o właściwym odprowadzaniu spalin – od kotła do komina, a następnie na zewnątrz budynku. Do wyboru mamy trzy podstawowe rozwiązania: połączenie sztywne, wykorzystujące żaroodporną blachę o grubości 1 mm; połączenie sztywne, wykonane z blachy czarnej, o grubości 2 mm;  a także połączenie elastyczne z podwójnej rury.

Błędy, jakich należy unikać w czasie montowania kotła na pellet, to m.in.:

 • projektowanie przebiegu przewodu łączącego piec lub kominek z kominem przy elementach palnych np. przy drewnianych belkach,
 • zbyt niski komin, lub komin o niewystarczającym przekroju prowadzi do zbyt małego ciągu kominowego,
 • brak odległości przyłącza od samego wkładu kominkowego.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami