Jak ogrzewać dom, by nie przyczyniać się do emisji smogu?
Smog, czyli zanieczyszczenie powietrza trującymi substancjami, pochodzącymi między innymi ze spalania węgla, plastiku oraz innych tworzyw, to jeden z najbardziej palących współczesnych problemów. Aby nie przyczyniać się do jego emisji, dom najlepiej ogrzewać paliwem ekologicznym, czyli biomasą. Jest to między innymi pelet, który przeznaczona jest do spalania w specjalnych kotłach. Więcej o nich w naszym wpisie.
Jakie są zasady działania kotłów na pelet?
Kotły najczęściej sprzedawane są z zasobnikiem na pelet. Ich duża pojemność pozwala na bezobsługową pracę urządzenia blisko przez tydzień. W ich palnik wbudowany został ruszt, na który od góry wsypywane jest paliwo z automatycznego podajnika. Podczas automatycznej pracy kotła, za pomocą wentylatora, dostarczane jest powietrze wspomagające proces spalania. Uzyskane ciepło służy do podgrzania wody w instalacji. Kotły na pelet nie wymagają ręcznego rozpalania. Grzałka elektryczna włącza się w sposób automatyczny tak jak wentylator oraz podajnik paliwa.
Zalety niskoemisyjnych kotłów
Bezobsługowość to nie jedyna zaleta kotłów na pelet. Przede wszystkim urządzenia te cechuje bardzo wysoka sprawność, dzięki której w sposób maksymalny wykorzystują spalane paliwo. Przekłada się to na mniejsze koszty użytkowania; kotły na pelet są zatem także bardziej ekonomiczne. Są również łatwe w utrzymywaniu w czystości: ilość otrzymywanego, popiołu jest niewielka, co więcej, jest on biodegradowalny. Wszystkie kotły firmy Pellux zostały zaopatrzone w intuicyjny sterownik z dotykowym wyświetlaczem. Najnowocześniejsze kotły na pelet umożliwiają zatem sterowanie elementami instalacji grzewczej za pomocą urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Ze względu na różnorodność modeli, wzorów i wymiarów, łatwo dobrać je do indywidualnych potrzeb oraz do powierzchni ogrzewanego pomieszczenia. Kotły na pelet pozostają najlepszym sposobem ogrzewania, jeśli zależy nam na przyszłości naszej planety i niższej emisji smogu.