Jak oblicza się potrzebną moc grzewczą kotła?
Zastanawiasz się jak obliczyć moc grzewczą kotła? Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że prawidłowe określenie mocy jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, zagwarantuje Ci uzyskanie optymalnej temperatury powietrza w domu. Po drugie, nie narazi Twojego budżetu na wysokie wydatki związane z zakupem paliwa w przypadku przewymiarowania kotła, czyli wyboru pieca o zbyt dużej mocy w stosunku do wielkości ogrzewanej powierzchni. Obliczenie mocy kotła jest zatem kluczowe niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kotły na pellet, ekogroszek czy inny rodzaj paliwa. Jeśli zatem chcesz uzyskać odpowiedź na postawione we wstępie pytanie, przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, w jaki sposób można samodzielnie obliczyć moc grzewczą kotła.
Jak wyliczyć moc grzewczą kotła?
Z określeniem mocy grzewczej kotła zwykle nie mają problemu właściciele nowych budynków, którzy korzystali z pomocy projektantów. Mianowicie architekci już w trakcie budowy szacują, jaką moc grzewczą powinien mieć piec. Jeśli jednak mieszkasz w starym domu lub być może nie pamiętasz zaleceń projektanta, nie musisz obawiać się konieczności zatrudnienia fachowców, którzy przeprowadzą obliczenia, gdyż w prosty sposób możesz zrobić to samodzielnie. Aby wyliczyć moc grzewczą kotła, musisz znać wielkość ogrzewanej powierzchni, wysokość pomieszczeń oraz tzw. stopień termoizolacji budynku. Z określeniem dwóch pierwszych wartości zwykle nie ma problemów. Kłopot pojawia się jednak najczęściej przy oszacowaniu stopnia termoizolacji. Jak go określić? Okazuje się, że można to zrobić w prosty sposób.
Stopień termoizolacji budynku odnosi się do tego, w jakim stopniu dom traci ciepło. Przyjmuje się, że przy zastosowaniu dobrej izolacji w nowych domach współczynnik wynosi ok. 40 W/m3, w przypadku starszego budownictwa z kolei jest wyższy i ma ok. 60 W/m3. Jeśli masz już te dane, wystarczy, że podstawisz je do wzoru, który jest iloczynem wartości powierzchni domu, wysokości pomieszczeń oraz stopnia termoizolacji budynku. Otrzymany wynik określa moc grzewczą kotła w watach, którą w łatwy sposób można przeliczyć na kilowaty, czyli jednostki mocy, które są podawane przez producentów kotłów. Dzięki tej metodzie precyzyjnie dobierzesz piec do zapotrzebowania oraz bez problemów uzyskasz satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniach w sezonie jesienno-zimowym.