banner

Jak ekonomicznie ustawić kocioł na pellet?

Ogrzewanie domów w Polsce trwa przez większość roku. W zasadzie tylko między kwietniem a wrześniem możemy mieć nadzieję, że nie będziemy musieli uruchamiać ogrzewania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przyłożyć się do wyboru kotła centralnego ogrzewania i wybrać taki rodzaj paliwa, aby gwarantował on komfort termiczny w domu, oraz komfort użytkowania na co dzień Jak ustawić piec na pellet?

Zalety pelletu

Pellet to rodzaj paliwa stałego produkowanego z odnawialnych źródeł energii jak trociny i zrębki. Niestety wysokiej klasy opał będzie kosztował więcej, ale też ze względu na jego moc opałową zużyje się go mniej, niż w przypadku taniego pelletu, który to może także wpływać negatywnie na pracę kotła przez sztuczne dodatki. Maksymalna dopuszczalna wilgotność pelletu akceptowalna w przypadku tego ogrzewania nie może przewyższać 10%,a zawartość popiołu mieć możliwie najniższą wartość sięgającą 0,7%.

Jak ustawić piec na pellet?

Kluczem do ekonomicznego funkcjonowania kotła na pellet jest odpowiednie ustawienie dopływu powietrza do paleniska. Powinny one także być użytkowa przy temperaturze pracy powyżej 70°C , oraz temperaturze powrotu wody z instalacji nie mniejszej niż 55°C.

Poza dopływem powietrza trzeba szczególną uwagę poświęcić na pracę palnika, czyli zbadać ilość podawanego paliwa do spalania. Przy ustalaniu funkcjonowania sterowników trzeba określić: temperaturę zadaną kotła, zasilania instalacji grzewczej, określić histerezę (różnicę temperatury pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą przejścia pieca w tryb pracy bądź wstrzymania), wydajność podajnika paliwa i moc wentylatora.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami