banner

Jak działają kotły na pellet?

Kotły na pellet cieszą się niesłabnącą popularnością. Z badań rynku wynika, że są one obecnie najczęściej wybieranym rodzajem kotłów na biomasę. Ogromne zainteresowanie tego typu rozwiązaniem grzewczym wynika przede wszystkim z faktu, iż są to urządzenia przyjazne środowisku, pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy, a najnowsze modele są w pełni zautomatyzowane, więc nie wymagają obsługi.

Ich użytkownicy nie muszą zatem samodzielnie wykonywać wielu uciążliwych i czasochłonnych czynności niezbędnych do zapewnienia ciągłości grzania, takich jak: dawkowanie paliwa, kontrola procesu spalania czy sterowanie instalacją grzewczą. Decydując się na montaż takiego kotła w swoim domu, zapewniasz sobie komfort użytkowania na najwyższym poziomie!

Jeżeli zastanawiasz się, jak działają nowoczesne kotły na pellet, zapraszamy do lektury!

Jaka jest zasada działania kotłów na pellet?

Sercem każdego kotła na pellet jest palniki, który znajduje się w jego korpusie. Jest on wyposażony w grzałkę elektryczną, dzięki czemu rozpalanie paliwa odbywa się automatycznie. Użytkownik musi jedynie zadbać o regularne uzupełnianie paliwa w zasobniku i opróżnianie popiołu. Po osiągnięciu przez kocioł zadanej temperatury palnik przechodzi w tryb wygaszania, a następnie postoju. Palniki w kotłach Pellux są wyposażone w szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych, aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. W jego wnętrzu umieszczone są różne urządzenia, które są odpowiedzialne za automatyczne rozpalanie, palenie, wygaszanie, podawanie paliwa i nadmuch powietrza.

Kolejnym istotnym elementem konstrukcyjnym takich kotłów jest podajnik paliwa. Dzięki niemu wrzucony przez użytkownika do zasobnika pellet jest dawkowany w odpowiednich ilościach i przemieszczany ze zbiornika, z którego trafia na ruszt, gdzie odbywa się jego spalanie. Nad utrzymaniem płomienia czuwa wentylator nadmuchowy. Proces spalania zostaje automatycznie wyłączony w momencie, gdy woda w obiegu osiągnie pożądaną temperaturę, a włącza się, kiedy temperatura w obiegu spadnie. Zapłon następuje więc samoczynnie i sam się wygasza, kiedy piec uzyska pożądane przez użytkownika, ustawione wcześniej parametry pracy.

Palnik wyposażony jest w automatyczne czyszczenie, za które odpowiada wentylator oraz mechanizm ruchomego rusztu. Popiół powstały podczas spalania trafia do popielnika.

Jakie są największe zalety automatyki zastosowanej w kotłach na pellet?

Dzięki automatyce nowoczesne kotły na pellet są prawie całkowicie bezobsługowe. Takie rozwiązanie technologiczne zapewnia użytkownikom niezwykły komfort i bezpieczeństwo. Procesy, które odbywają się samoczynnie to między innymi: podawanie paliwa do palnika, dostarczanie powietrza, włączanie i wyłączanie procesu spalania oraz pomp w instalacji, kontrolowanie temperatury, rozpalanie i wygaszanie pelletu, czyszczenie palnika i wymiennika.

Za sprawną i niezawodną automatyczną pracę kotła odpowiada mikroprocesorowy sterownik. To właśnie dzięki niemu możliwe jest precyzyjne dozowanie paliwa i powietrza, zmiana mocy urządzenia w zależności od potrzeb użytkowników, zapewnienie najwyższej sprawności i wydajności procesu spalania, a także sterowanie całym systemem grzewczym. Sterownik wyposażony jest również w wyświetlacz, na którym wyświetlają się wszystkie niezbędne informacje dotyczące aktualnego stanu i pracy kotła pelletowego.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami