banner

Jak działa panel pokojowy do kotła i jakie są jego rodzaje?

Urządzeniami grzewczymi, takimi jak kotły, możemy wygodnie sterować z dowolnego miejsca w domu. Służą do tego elektroniczne panele, które umieszczamy w wybranych przez siebie miejscach w domu. Umożliwiają one łatwe dostosowywanie pracy urządzeń grzewczych do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Nie tylko podwyższa to komfort osób przebywających w budynku, ale także zapewnia oszczędności, ponieważ zużywamy tylko tyle opału, ile naprawdę potrzebujemy.

Różne rodzaje regulatorów do kotłów grzewczych

Tylko jaki panel pokojowy powinniśmy wybrać? Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Przyjrzyjmy się więc temu, czym się od siebie różnią. To powinno ułatwić nam decyzję.

Panele przewodowe i bezprzewodowe – nazwy mówią tutaj same za siebie. Druga opcja, z nadajnikiem i odbiornikiem, jest droższa, ale zdecydowanie wygodniejsza. Panel bezprzewodowy można umieścić w dowolnym miejscu. Jeśli jednak mamy duży dom, upewnijmy się, że regulator dysponuje odpowiednim zasięgiem.

Panele z różnymi typami sterowania – mogą mieć dotykowy wyświetlacz, zwykły wyświetlacz z przyciskami i pokrętłami obok niego albo tylko pokrętła i przyciski, bez żadnego ekranu.

Panele programowalne i nieprogramowalne – w przypadku tych pierwszych precyzyjnie ustawiamy temperaturę. W niektórych regulatorach dokładność wynosić może nawet 0,2 stopnia Celsjusza. Nowoczesne regulatory umożliwiają też ustawianie harmonogramów z oczekiwaną temperaturą o określonej porze i w określony dzień tygodnia.

Panele ścienne i stojące – te pierwsze na stałe montujemy w określonym miejscu, niezależnie od tego, czy mają przewody, czy też nie. Te drugie, bezprzewodowe, możemy postawić tam, gdzie nam wygodnie.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami