banner

Jak często należy serwisować piece i kotły na pellet?

Wykorzystywanie kotłów na pellet jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w polskich domach. I nic w tym dziwnego, ponieważ opcja ta zapewnia nam wygodę, oszczędność, efektywność i – co ważne – jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać, że kotły, mimo swojej niezawodności, wymagają regularnego serwisowania, od którego zależy ich efektywność i nasze bezpieczeństwo. Powstaje więc pytanie: jak często należy dokonywać przeglądów pieców i kotłów na pellet? Jakie elementy podlegają sprawdzeniu podczas tego typu inspekcji? I czy są zadanie, które możemy wykonywać samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Przegląd kotła – dlaczego tak ważny?

Przegląd pieców i kotłów na pellet jest konieczny, ponieważ podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych przedmiotów, urządzenia te podlegają eksploatacji, a co za tym idzie – zużyciu. Regularne serwisowanie pozwala stwierdzić, czy cała konstrukcja pracuje według wyznaczonych standardów, a także czy nie doszło do poważnych usterek. Profesjonalna ekipa stwierdza m.in. czy nie zachodzi proces korozji lub, czy nie doszło do uszkodzenia grzałki, zablokowania palnika i zablokowania elementów układu podającego. Wczesne wykrycie problemu pozwala podjąć stosowne działania naprawcze i uniknąć dodatkowych kosztów.

Systematyczne wykonywanie przeglądu zapewnia nam bezpieczeństwo, a do tego ma pozytywny wpływ na stan naszego portfela. Dlaczego? Jest tak dlatego, że jedynie w pełni sprawny, dobrze działający piec pozwala na ekonomiczne ogrzewanie domu. W przypadku występowania awarii, czy zaniedbań, ogrzewanie staje się droższe i mniej efektywne, co obciąża naszą kieszeń. Jak pokazują badania, prawidłowa konserwacja zapewnia większą sprawność urządzenia grzewczego, a co za tym idzie mniejsze zużycie opału, zapewniając niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak często serwisować piece i kotły na pellet?

Serwisowanie pieca powinno odbywać się minimum raz w roku, po zakończonym sezonie grzewczym (maj, czerwiec) lub przed jego rozpoczęciem (wrzesień, październik). Ważne jest też korzystanie z pomocy specjalistów zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące sygnały w pracy urządzenia (dziwne odgłosy, niepokojące symptomy w czasie funkcjonowania).

Oczywiście taki przegląd powinien zostać wykonany przez profesjonalistów z autoryzowanego serwisu producenta. Tylko doświadczeni fachowcy będą w stanie przeprowadzić szczegółową kontrolę i stwierdzić ewentualne usterki.

Samodzielne działania – o czym pamiętać?

Czy oprócz korzystania z usług profesjonalnych serwisantów możemy zrobić coś samodzielnie? Oczywiście! Możemy, a nawet musimy dbać o regularne czyszczenie pieca zgodnie z zaleceniami producenta. Elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę to popielnik, ruszt w komorze spalania, a także zasobnik. Należy kontrolować również zbiornik w rurze zrzutowej i sprawdzać, czy nie powstała w nim akumulacja pyłu lub innych pozostałości pelletu. Systematyczna dbałość sprawi, że kocioł będzie służył nam przez wiele lat, dając ciepło w sposób efektywny i ekonomiczny.

Musimy zadbać o ten element przynajmniej raz w miesiącu, kontrolując jednocześnie kanały spalinowe, ściany kotła oraz boczne komory spalania. Oczywiście wszelkie czynności należy wykonywać po wygaszeniu kotła i po wyciągnięciu z gniazda zasilania wtyczki zasilającej.

Doskonała jakość kluczem do sukcesu

Warto podkreślić, że oprócz systematycznego korzystania z usług serwisowych bardzo ważny jest sam zakup produktu. Powinniśmy korzystać jedynie z rozwiązań, które wyróżniają się wysoką jakością i które zostały stworzone przez najlepszych producentów. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z kotłami na pellet, sprawdź naszą ofertę i wybierz kotły polecane przez profesjonalistów.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy urządzenia, które sprawdzą się w każdym budynku: domu jedno- lub wielorodzinnym, w zakładach przemysłowych, a także w większych obiektach użyteczności publicznej. Nasze produkty wyróżniają się najwyższym standardem wykonania, nowoczesnym stylem i ciekawym wyglądem, dzięki czemu spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Tworzone przez nas kotły są zautomatyzowane, wygodne i ekonomiczne podczas codziennego użytkowania. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym paliwo jest podawane automatycznie, co przekłada się na pełną wygodę. Istotnym elementem jest także wysoki poziom bezpieczeństwa wynikający z faktu, że kotły na pellet posiadają automatyczny system czyszczenia wymiennika i rusztu, na którym spala się paliwo.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami