banner

Jak często należy serwisować piece i kotły na pellet?

Wykorzystywanie kotłów na pellet jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w polskich domach. I nic w tym dziwnego, ponieważ opcja ta zapewnia nam wygodę, oszczędność, efektywność i – co ważne – jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać, że kotły, mimo swojej niezawodności, wymagają regularnego serwisowania, od którego zależy ich efektywność i nasze bezpieczeństwo. Powstaje więc pytanie: jak często należy dokonywać przeglądów pieców i kotłów na pellet? Jakie elementy podlegają sprawdzeniu podczas tego typu inspekcji? I czy są zadania, które możemy wykonywać samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Przegląd kotła – dlaczego tak ważny?

Przegląd kotłów na pellet jest konieczny, ponieważ podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych przedmiotów, urządzenia te podlegają eksploatacji, a co za tym idzie – zużyciu. Regularne serwisowanie pozwala stwierdzić, czy cała konstrukcja pracuje według wyznaczonych standardów, a także czy nie doszło do poważnych usterek. Profesjonalna ekipa stwierdza m.in. czy nie zachodzi proces korozji lub, czy nie doszło do uszkodzenia grzałki, zablokowania palnika lub zablokowania elementów układu podającego. Wczesne wykrycie problemu pozwala podjąć stosowne działania naprawcze i uniknąć dodatkowych kosztów.

Systematyczne wykonywanie przeglądów zapewnia nam bezpieczeństwo, a do tego ma pozytywny wpływ na stan naszego portfela. Dlaczego? Jest tak dlatego, że jedynie w pełni sprawny, dobrze działający piec pozwala na ekonomiczne ogrzewanie domu. W przypadku występowania awarii, czy zaniedbań, ogrzewanie staje się droższe i mniej efektywne, co obciąża naszą kieszeń. Jak pokazują badania, prawidłowa konserwacja zapewnia większą sprawność urządzenia grzewczego, a co za tym idzie mniejsze zużycie opału, zapewniając niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak często serwisować kotły na pellet?

Serwisowanie pieca powinno odbywać się minimum raz w roku, po zakończonym sezonie grzewczym (maj, czerwiec) lub przed jego rozpoczęciem (wrzesień, październik). Ważne jest też korzystanie z pomocy specjalistów zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące sygnały w pracy urządzenia (dziwne odgłosy, niepokojące symptomy w czasie funkcjonowania).

Oczywiście taki przegląd powinien zostać wykonany przez profesjonalistów z autoryzowanego serwisu producenta. Tylko doświadczeni fachowcy będą w stanie przeprowadzić szczegółową kontrolę i stwierdzić ewentualne usterki.

Samodzielne działania – o czym pamiętać?

Czy oprócz korzystania z usług profesjonalnych serwisantów możemy zrobić coś samodzielnie? Oczywiście! Możemy, a nawet musimy dbać o regularne czyszczenie pieca zgodnie z zaleceniami producenta. Elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę to popielnik, ruszt w komorze spalania, a także zasobnik. Należy kontrolować również zbiornik w rurze zrzutowej i sprawdzać, czy nie powstała w nim akumulacja pyłu lub innych pozostałości pelletu. Systematyczna dbałość sprawi, że kocioł będzie służył nam przez wiele lat, dając ciepło w sposób efektywny i ekonomiczny.

Musimy zadbać o te elementy przynajmniej raz w miesiącu, kontrolując jednocześnie kanały spalinowe, ściany kotła oraz boczne komory spalania. Oczywiście wszelkie czynności należy wykonywać po wygaszeniu i wystygnięciu kotła oraz po wyciągnięciu z gniazda zasilania wtyczki zasilającej.

Doskonała jakość kluczem do sukcesu

Warto podkreślić, że oprócz systematycznego korzystania z usług serwisowych bardzo ważny jest sam zakup produktu. Powinniśmy korzystać jedynie z rozwiązań, które wyróżniają się wysoką jakością i które zostały stworzone przez najlepszych producentów. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z kotłami na pellet, sprawdź naszą ofertę i wybierz kotły polecane przez profesjonalistów.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy urządzenia, które sprawdzą się w każdym budynku: domu jedno- lub wielorodzinnym, w zakładach przemysłowych, a także w większych obiektach użyteczności publicznej. Nasze produkty wyróżniają się najwyższym standardem wykonania, nowoczesnym stylem i ciekawym wyglądem, dzięki czemu spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Tworzone przez nas kotły są zautomatyzowane, wygodne i ekonomiczne podczas codziennego użytkowania. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym paliwo jest podawane automatycznie, co przekłada się na pełną wygodę. Istotnym elementem jest także wysoki poziom bezpieczeństwa wynikający z faktu, że kotły na pellet posiadają automatyczny system czyszczenia wymiennika i rusztu, na którym spala się paliwo.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami