banner

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania?

Żyjąc w naszej strefie klimatycznej, trudno wyobrazić sobie dom bez ogrzewania. Sezon jesienno-zimowy wymaga włączenia sprawnego grzania, gdyż temperatura na zewnątrz radykalnie spada. Na etapie budowy domu trzeba więc przemyśleć sprawę instalacji centralnego ogrzewania, które zapewni wszystkim domownikom zarówno ciepło w pomieszczeniach, jak i dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Czym charakteryzuje się instalacja centralnego ogrzewania?

Instalacja centralnego ogrzewania to system grzewczy, który zapewnia ciepło w pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Najczęściej nośnikiem ciepła jest woda, która cyrkuluje w systemie rur rozmieszczonych w całym budynku i dociera nimi do elementów grzejnych (grzejników) zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Sercem całego układu jest piec, który nazywany jest też kotłem centralnego ogrzewania. To właśnie w nim, w wyniku przetworzenia paliwa, powstaje ciepło.

Jeżeli dom znajduje się w obszarze objętym dystrybucją ciepła z elektrociepłowni, to do budynku będzie ono dostarczane rurociągami w formie gorącej wody. W takim wypadku nie ma potrzeby instalowania własnego kotła. Niestety rozwiązanie to nie jest dostępne wszędzie. Budując dom na terenach, do których nie jest doprowadzony rurociąg, inwestorzy muszą zdecydować się na zakup i instalację indywidualnego pieca, który będzie produkował ciepło. Do wyboru mają kilka rodzajów kotłów: kotły opalane gazem (o ile dom jest podłączony do miejskiej sieci gazowej), kotły opalane węglem lub nowoczesne kotły C.O. na pellet.

Jakie elementy składają się na instalację centralnego ogrzewania?

Na instalację centralnego ogrzewania składa się wiele elementów. Są to: kotły, pompy cyrkulacyjne, pompy obiegowe, grzejniki i zawory. Kocioł to centralna jednostka, która odpowiada za przetwarzanie dostarczanego paliwa w ciepło. Praca pompy polega na efektywnym rozprowadzaniu ciepła wyprodukowanego przez kocioł, aby mogło ono dotrzeć do grzejników rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach. Równomierne rozprowadzenie ciepła to istotny czynnik, dzięki któremu we wszystkich wnętrzach będzie tak samo ciepło. Pompy gwarantują więc optymalną cyrkulację gorącej wody w całej instalacji centralnego ogrzewania.

Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na instalację centralnego ogrzewania?

Koszt instalacji centralnego ogrzewania będzie różny w zależności od wybranego przez inwestora systemu grzewczego. Stałym kosztem wykonania takiej instalacji jest rozprowadzenie rur, zakup i montaż grzejników, pieca oraz robocizna. Na potrzeby naszych wyliczeń przyjmijmy, że do ogrzania mamy dwukondygnacyjny dom o powierzchni 160m2, który nie jest podłączony do miejskiej sieci gazowej. Do wyboru mamy zatem system grzewczy oparty na piecu na paliwa stałe (np. na węgiel albo pellet).

Decydując się na ekonomiczny i ekologiczny piec na pellet z podajnikiem, trzeba liczyć się z kosztem rzędu około 30 000 zł. Wliczony jest w to: zakup grzejników, rur, wyposażenie kotłowni (z zakupem kotła pelletowego), a także dodatkowe materiały oraz koszt montażu i robocizny. Cena ta może wzrosnąć, jeżeli w domu będzie np. instalowane ogrzewanie podłogowe. Wybór kotła C.O. na pellet z naszej oferty daje możliwość skorzystania z programu Czyste Powietrze, dzięki czemu można (w zależności od gminy) dostać dofinansowanie na jego zakup od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami