banner

Gdzie najlepiej zamontować piec na pellet?

Decyzja o tym, w jaki sposób będziemy ogrzewać nasz dom ma wpływ zarówno na nasz komfort, jak i na stan portfela. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości, jakie daje zastosowanie kotła na pellet. Należy jednak pamiętać, że metoda ta wymaga wyznaczenia odpowiedniego miejsca, którego układ jest określony przez polskie prawo. Jakie wymagania musi spełniać takie pomieszczenie? I gdzie warto umieścić kocioł na pellet? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Specjalne wymagania

Korzystanie z pieców na pellet wymaga odpowiedniego przygotowania. Chodzi przede wszystkim o wyznaczenie oddzielnego pomieszczenia, czyli tzw. kotłowni, dedykowanej zarówno do umieszczenia kotła, jak i do składowania opału. W zależności od tego, czy nasz piec mieści się w przedziale do 25 kW, czy też wykracza poza tą wartość, musimy wziąć pod uwagę nieco inne wymagania.  

Kotły na pellet do 25 kW muszą znajdować się w wydzielonej przestrzeni, najlepiej w układzie centralnym od ogrzewanych pomieszczeń. Dodatkowo:

  • na podłodze powinien znajdować się materiał niepalny lub obicie blachą grubości 0,7 mm z zachowaniem co najmniej 50 cm odległości od obrysu kotła,
  • należy wykorzystać oświetlenie sztuczne o odpowiedniej mocy,
  • przestrzeń między tyłem kotła, a przegrodą nie może być mniejsza niż 70 cm, 
  • przestrzeń między bokiem kotła, a ścianą nie może być mniejsza niż 100 cm,   
  • przestrzeń między przodem kotła, a ścianą nie może być mniejsza niż 200 cm,
  • zalecana wysokość kotłowni to minimum 220 cm.

W przypadku kotłów na pellet powyżej 25 kW także niezbędne jest korzystanie z kotłowni, jednak ogólne wymagania są nieco inne. Należy pamiętać, że kocioł może być zamontowany i wykorzystywany tylko jeśli:

  • kotłownia jest oddzielona od pozostałych pomieszczeń niepalnymi drzwiami wejściowymi o szerokości co najmniej 0,8 m i klasie odporności 0,5,
  • między kotłownią a składem paliwa znajdują się drzwi stalowe lub obite blachą,
  • powierzchnia okien wynosi 1/15 całkowitej powierzchni podłogi, przy czym połowa okien jest otwierana,  
  • zachowany jest odstęp z przodu o 0,5 większy od długości urządzenia, 
  • zachowany jest odstęp z tyłu wynoszący co najmniej 0,7 m,
  • w przypadku kotłów wyposażonych w poziome kanały konwekcyjne z możliwością czyszczenia tylko od tyłu odstęp musi być o 0,5 m większy od długości urządzenia,
  • odstęp po bokach musi wynosić co najmniej jeden metr,  
  • wysokość pomieszczenia musi przekraczać podwójną wysokość urządzenia i nie może być przy tym niższa niż 2,5 m,
  • pellet może być gromadzony w oddzielnym miejscu lub w samej kotłowni.

Innym, niezwykle istotnym czynnikiem jest odpowiednio rozplanowana i sprawna wentylacja. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w kotłowni musi znajdować się niezamykany otwór, będący częścią wentylacji nawiewnej. Otwór ten powinien być umieszczony nie wyżej niż jeden metr nad podłogą i posiadać przekrój minimalny 200 cm². Ważna jest też obecność wentylacji wykonanej z niepalnego materiału, której kanał ma wymiary co najmniej 14 na 14 cm i której wylot prowadzi na dach.  

Gdzie umieścić?

Wiele osób zastanawia się, w jakiej części domu warto wyznaczyć kotłownię? Czy powinna ona znajdować się w piwnicy? A może na poziomie ziemi? Okazuje się, że oba rozwiązania są zgodne z polskim prawem. Czynnikiem decydującym jest więc nasza wygoda, bezpieczeństwo i to… czy posiadamy piwnicę. Sprawa wygląda dość prosto w przypadku domów budowanych wiele lat temu, ponieważ takie budynki w większości posiadają podpiwniczenie. Z kolei większość nowoczesnych budynków już nie wyróżnia się taką opcją. Praktyka pokazuje więc, że w przypadku aktualnego budownictwa, piec można umieścić na poziomie ziemi. 

Istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać jest konieczność wczesnego, przemyślanego planowania. Już wykonując wstępne ustalenia warto zaznaczyć, w którym miejscu zamontujemy piec, a więc w której części budynku zostanie wydzielona kotłownia.  

Nasza oferta

Kotły na pellet to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Propozycje te cenione są przede wszystkim za funkcjonalność, ekonomiczność, wydajność, a także niską emisję zanieczyszczeń. Urządzenia, które znajdziesz w naszej ofercie to najwyższej klasy rozwiązania dedykowane zarówno do domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Każdy produkt wyróżnia się najwyższym standardem wykonania, wytrzymałością oraz nowoczesnym i stylowym designem. Niektórymi piecami można sterować przy pomocy modułu internetowego, dzięki czemu ich obsługa jest zadaniem prostym i szybkim.  

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami