banner

Termomodernizacja – dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Podstawowym celem realizowanych obecnie programów ekologicznych jest oszczędzanie energii. Jej produkcja jest coraz droższa, a jednocześnie przyczynia się do coraz większej degradacji środowiska naturalnego. W trosce o jego ochronę państwa Unii Europejskiej, w tym Polska prowadzą intensywne działania, które mają zachęcić do oszczędzania energii i działań proekologicznych. Jedną z form takiego działania jest termomodernizacja. Dofinansowanie, jakie można uzyskać z programu Czyste Powietrze, obejmuje wprowadzenie takich zmian w konstrukcji budynku, które ograniczą uciekanie z niego ciepła. W tym celu jest niezbędne dokonanie audytu z kamerą termowizyjną i określenie koniecznych zmian. Mogą one obejmować np. docieplenie fundamentów, eliminację mostków termicznych czy przebudowę systemu kanalizacji.

Planujesz wymianę starego źródła ciepła, instalacji centralnego ogrzewania czy okien, ale obawiasz się kosztów, jakie pochłonie taka termomodernizacja? Dofinansowanie z pewnością pomoże Ci unieść ten ciężar. Do 2029 roku możesz skorzystać z rządowego programu Czyste Powietrze. Kotły niższej klasy czy nieszczelna stolarka okienna przyczyniają się do poważnych strat ciepła. W konsekwencji konieczne jest intensywniejsze ogrzewanie i spalanie większej ilości paliwa. Dzięki uzyskanym środkom na termomodernizację możesz uniknąć tych strat i kosztów.

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. Skupia się na wymianie przestarzałych kotłów i pieców oraz termomodernizacji domów w celu efektywnego zarządzania energią i ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Korzystając z programu Czyste Powietrze, możesz zyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca w postaci zwrotu części poniesionych kosztów. W zależności od gminy i wyboru źródła ogrzewania dofinansowanie kotła może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Warto mieć na uwadze, że nie każdy kocioł 5 klasy z certyfikat Ecodesign spełnia wymagania i są dopuszczone do programu Czyste Powietrze. Kotły Pellux Slim spełniają wymagania programu Czyste Powietrze w roku 2023.

Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca?

Aby uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca na nowe źródło ciepła lub termomodernizację z programu Czyste Powietrze, jest konieczne złożenie wniosku we właściwym dla miejsca zamieszkania Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Można też wypełnić formularz on-line dostępny na stronie. Warunkiem podstawowym ubiegania się o dotacje na kocioł jest wymiana starego urządzenia na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu. Jest nim np. jeden z oferowanych przez nas ekologicznych kotłów c.o. na pellet. Nabór wniosków i ich rozpatrywanie prowadzone są w trybie ciągłym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie wymogi musisz spełnić, by otrzymać dofinansowanie na kotły pelletowe, korzystając z programu Czyste Powietrze, skontaktuj się z nami. Nasi przedstawiciele chętnie udzielą informacji i pomogą poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie na kocioł pelletowy.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami