banner

Czym jest pellet?

Pellet jest paliwem opałowym, które powstaje ze sprasowanych pod wpływem wysokiego ciśnienia odpadów drzewnych – m.in trocin, wiór, zrębów. Przyjmuje on postać granulatu. Pellet jest uznawany za ekologiczne i zarazem wydajne paliwo opałowe. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Z czego wytwarza się pellet i jakie są jego właściwości?

Pellet jest paliwem stałym w postaci granulatu. Przybiera on kształt sprasowanych wałków wielkości 6-8 mm oraz maksymalnej długości 3 cm. Wytwarzany jest z biomasy. Są to sprasowane pod wysokim ciśnieniem produkty oraz odpady drzewne lub rolne. Mogą to być np. trociny i zrębki, ale także słoma, siano, czy nawet łuski słonecznika. Co ciekawe, różne rodzaje pelletu mają nieco odmienne zastosowanie. Stosowane w domowych kotłach na pellet paliwo pochodzi zazwyczaj z odpadów drzewnych.  Pellet przemysłowy produkowany m.in. ze słomy ogrzewa zazwyczaj budynki użyteczności publicznej oraz przemysłowej. Warto wiedzieć, że tego typu paliwo, wytwarzane z odpadów drewnianych i innych musi być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, dlatego zawsze należy wybierać produkt ze sprawdzonego źródła.

Zalety kotłów na pellet

Pellet to przede wszystkim bardzo wydajne paliwo. Co za tym idzie, kotły zasilane tego typu paliwem to wybór stosunkowo korzystny ekonomicznie, nawet przy rosnących cenach. Przede wszystkim jednak piece pelletowe są uznawane za bardzo ekologiczne rozwiązanie. Warto mieć to na uwadze, wybierając urządzenie grzewcze. Pellet jest uznawany obecnie za najczystsze paliwo na świecie – jego emisja dwutlenku węgla wynosi 0%. Podczas spalania nie wytwarza on także substancji smolnych, które zanieczyszczają powietrze, ani też dużych ilości popiołu i innych produktów ubocznych, jak ma to miejsce przy paleniu drewna lub węgla.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami