banner

Czym charakteryzują się kotły na pellet?

Wybór sposobu ogrzewania domu to niezwykle ważna decyzja, która wpływa nie tylko na poziom wydatków, ale również na środowisko naturalne. Kotły na pellet uznawane są za urządzenia grzewcze, które są wyjątkowo ekologiczne. Pellet wytwarzany jest z trocin, a przy jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych sztucznych dodatków, dlatego podczas spalania emisja spalin jest bardzo niska. W jakich kotłach można używać pelletu?

Rodzaje kotłów na pellet

Podstawą wyboru kotła na pellet nie może być tylko i wyłącznie cena – urządzenie należy dobrać do wymagań budynku. Obecnie na rynku dostępne są kotły jednopaleniskowe oraz dwupaleniskowe, które dodatkowo różnią się sposobem podawania paliwa. Biomasa może w nich być aplikowana ręcznie lub automatycznie, z wykorzystaniem podajnika ślimakowego. Ważne, by podczas nabywania urządzenia zwrócić uwagę na jego klasę wydajności, wymiary i moc nominalną.

Budowa i działanie urządzeń grzewczych z podajnikiem na pellet

Kotły na pellet to przede wszystkim czystość, bezobsługowość i automatyzacja procesu spalania. Najnowsze urządzenia wyposażone są w zasobniki na paliwo, które umożliwiają dozowanie pelletu wystarczającego nawet do 10 dni pracy kotła. Bezobsługowość zapewnia podajnik ślimakowo-spiralny, który transportuje biomasę  na większe odległości i dostarcza paliwo z zasobnika do komory spalania. Komora spalania wyposażona jest w specjalne otwory doprowadzające powietrze nawiewane przez wentylator. Automatyczne włączenie grzałki rozgrzewa pellet do temperatury jego zapłonu, który uruchamia proces pracy kotła. Ilość paliwa regulowana jest przez elektroniczne czujniki i fotokomórki, po uprzednim zaprogramowaniu pracy kotła. Nowoczesne kotły pelletowe mogą być sterowane za pomocą modułu internetowego, poprzez komputer, telefon lub tablet. Takie rozwiązanie pozwala kontrolować urządzenie z dowolnego miejsca oraz umożliwia uzyskanie zdalnej pomocy instalatora, który ma wgląd do ustawień palnika.

Aplikacja umożliwiająca sterowanie kotłami