5 zalet kotłów na pellet
Pellet to rodzaj opału, który uznawany jest obecnie za najczystsze paliwo ekologiczne. Montaż systemu grzewczego zasilanego pelletem to stawianie na rozwiązania zgodne z duchem ochrony środowiska. A to jeszcze nie wszystko! Jakie są inne, mocne strony kotłów na pellet?
Najważniejsze zalety kotłów pelletowych
Choć Polsce w dalszym ciągu w wielu domach goszczą piece zasilane tradycyjnym paliwem, jakim jest węgiel, pomału zostają one zastępowane przez bardziej nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Są nimi m.in. kotły na pellet. Opał ten wytwarzany jest z surowców naturalnych pochodzenia roślinnego (np. odpadów drewnianych czy rolnych) i nie posiada sztucznych dodatków oraz jej pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Najważniejsze korzyści i zalety wynikające z posiadania kotłów na pellet to:
- łatwość instalacji i obsługi – kotły na pellet są praktycznie bezobsługowe;
- poziom emisji CO2 na poziomie 0%;
- brak nieprzyjemnych zapachów;
- rozwiązanie zgodne z ekologią;
- niewielkie ilości popiołu powstającego w wyniku spalania.
Czy zawsze kocioł na pellet to dobry wybór?
Oczywiście powyższe zalety to tylko jedne z przykładów korzyści, które może przynieść instalacja kotła pelletowego w gospodarstwie domowym. Warto wspomnieć o tym, że pomieszczenie, w którym znajduje się tego typu urządzenie grzewcze, można łatwo utrzymać w czystości. Kolejnymi zaletami może okazać się estetyczny wygląd nowoczesnych kotłów czy możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację w ramach Programu Czyste Powietrze. Jednak, czy takie urządzenia mają swoje wady? Kotły na pellet to idealne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych domów, jednak trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami początkowymi oraz pamiętać o tym, że kotły na pellet mogą zajmować sporo miejsca w kotłowni.